Uverejnené

Brána sa otvára

Brána, Alica Belica, 2018

Na tomto obraze zachytávam magický čas, kedy sa mení deň na noc a otvára sa brána. Obraz je o čase, kedy už nie je to a ešte nie je ani ono. Túto fázu prechodu v našich životoch si málokedy uvedomujeme, pretože sme naučení, že nie je správne v nej zotrvávať. Býva nepríjemná, pretože v nej nie sme nikto.

Verím, že tieto okamžiky v živote by sme si mali viac uvedomovať. Zotrvať v nich, kým ich pochopíme a dokážeme si ich vychutnať. Nesnažme sa z nich vyjsť hneď. Je to jediný magicky čas, kedy sme naozaj slobodní. Nezväzuje nás žiadna rola, pretože stará je preč a nová ešte neprišla. V tento čas je duši otvorená brána k Všehomíru.

Existenciu tejto fázy anomálneho stavu som si uvedomila raz hlboko v lese. Po prechádzke som sa uložila na kmeň starého pokriveného stromu ako do kolísky. Vychutnávala som si príjemný vzduch lesa a spev vtákov. Až napokon stíchli a potom akoby uťalo a zastal čas, no mňa sa to nedotklo. Zmenili sa farby, ako keby boli oblohou vytiahnuté z lesa. Všetko zostalo polovične zafarbené, šedasté. Les navôkol bol premenený. Zmenil sa aj vzduch ale najsilnejšie bolo to ticho, hlboké a tlmené. Predtým bolo z korún na každej strane počuť vtáky, no odteraz sa neozval žiadny. Denné vtáky zmizli ale nočné sem nepatrili. Tma sa len pomaličky rozlievala pomedzi kmene ako hustá hmla a ja som čakala, kedy príde noc. Nechodila. Zotrvávala som v tejto divnej fáze naozaj dlho a bolo to krásne. Nebol už deň ale ešte nebola ani noc. Brána bola otvorená. Netuším ako dlho to trvalo. Napokon sa ozvali nočné vtáky a vtedy som si uvedomila, že koleso sa konečne pretočilo a deň sa zmenil na noc. Ako keď nekonečne dlho posúvate páku, ktorá môže byť len vpravo alebo vľavo a medzi tým je otvorená brána a chaos.

Obraz je dostupný v prevedení Fine art print na nádhernom saténovom 270 gsm papieri v rôznych veľkostiach od malého formátiku až po veľký plagát na stenu:
S (13 x 18 cm)
M (28 x 35 cm)
L (40×50 cm)
XL (50×62,5 cm)

V prípade záujmu je možné vytlačiť aj iné formáty.

Obraz bol vytvorený kombináciou akvarelovej maľby a digitálnej technológie.